Cumalıkızık Metro Ile Nasıl Gidilir?(Çözüm bulundu)

Toplu Taşıma ile Cumalıkızık‘a Ulaşım Bursa şehir merkezinden, Şehreküstü metro istasyonundan kalkan M/2 Hatlı BursaRay metrosuna binerek Cumalıkızık (Değirmenönü) durağında inmeniz gerekiyor. Ardından doğrudan köyün içine gitmek için Cumalıkızık dolmuşlarına binebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü hangi otobüsle gidilir?

Bursa Hacivat Metro istasyonu durağından D-10 numaralı otobüslere binerek yaklaşık 15 dakika süren yolculuk sonrası Cumalıkızık ‘a varabilirsiniz. Otobüs haftanın her günü her 36 geçe kalkıyor. Cumalıkızık Köyünden Bursa ‘ya geri dönmek için yine D-10 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor.

Cumalıkızık nasıl bir yer?

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı, Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş beş “Kızık” köyünden biridir. 1300’lü yıllarda bir vakıf köyü olarak kurulmuş ve tarihi dokusu çok iyi korunmuştur. Uludağ’ın etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere yörede “Kızık” adı verilmiştir.

Cumalıkızık hangi şehrimizde?

Cumalıkızık, Türkiye’nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir.

Cumalıkızık Bursa arası kaç km?

Bursa Cumalıkızık arası 12 kilometre doğuda ve ortalama 20 dakika, İstanbul Cumalıkızık arası 168 kilometre ve aşağı yukarı 2 saat 20 dakika mesafede.

Bursa İDO iskelesinden Cumalıkızık nasıl gidilir?

Bursa İDO İskelesi ise Güzelyalı’da yer alıyor ve Bursa şehir merkezine yaklaşık 30 km mesafede yer alıyor. Güzelyalı İskelesi ‘nden 1/GY Burulaş otobüsüne binerek Bursa şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Kent Meydanı durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle Cumalıkızık ‘a giden minibüslere ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Ikea Kartala Metro Ile Nasıl Gidilir?(Çözüm bulundu)

Cumalıkızık da nerede kalınır?

Cumalıkızık Otelleri

 • Yesil Yildirim Hotel. Şehir merkezine 4,2 kilometre.
 • B Loft Hotel Bursa. Şehir merkezine 9,1 kilometre.
 • Kayhan City Hotel. Şehir merkezine 9 kilometre.
 • Monte Baia Uludağ Şehir merkezine 7,4 kilometre.
 • Grand Yazıcı Uludağ 4 yıldızlı
 • Prusias Otel. Şehir merkezine 8,8 kilometre.
 • Kule Hotel.
 • Karinna Hotel Uludağ

Bursa Cumalıkızık Neyi Meşhur?

Köy kestane, böğürtlen ve ahududusu ile meşhur. Turisti bol bir yer olduğu için köyde çoğu evin önünde ev yapımı ürünlerin ve hediyeliklerin bulunduğu tezgahlar görebilirsiniz.

Cumalıkızık neden önemlidir?

Hanlar Bölgesi 14. yüzyıldan bu yana kent ekonomisinin kalbi olmuştur. Cumalıkızık Köyü ve çevresindeki diğer vakıf köylerinin, payitaht Bursa’nın kent merkezindeki hanlar ve külliyelerle ekonomik ilişkileri, Osmanlı’nın bütün kurumlarıyla bir beylikten imparatorluk haline dönüşmesine önemli bir katkı sağlamıştır.

Cumalıkızık nerede yemek yenir?

Cumalıkızık Kahvaltı Yerleri: En İyi 10 Mekan

 • 2) Narlı Bahçe.
 • 3) Cumalıkızık Konağı
 • 4) Taş Ev.
 • 5) Otantik Kahvaltı
 • 6) Arım Balım Kahvaltı Evi.
 • 7) Saklı Konak Kahvaltı ve Gözleme Evi.
 • 8) Mavi Boncuk.
 • 9) Bulanlar Restoran.

Kızık Köyü’ne demek?

Uludağ’ın etekleri ve vadileri arasında sıkışan yöre köylerine konumları nedeniyle verilen ‘ kızık ‘ kelimesi ‘kuvvetli ve yasakta ciddi’ ile ‘kahraman’ anlamlarını taşıyor. 1300’lerde Oğuz Boyları’ndan Kızık Boyu tarafından, kent henüz Bizanslıların egemenliğinde kale içinde küçük bir yerken kurulmuş kızık köyleri.

Cumalıkızık ne anlama gelir?

Cumalıkızık adının kaynağına dair iki rivayet var. Biri, Orhan Gazi zamanında topluca Cuma namazı kılınmaya gidilen köy olması. Çünkü cami sadece bu köyde varmış ve civardaki halk toplanarak buraya gelirmiş. Adı da Müslümanlar için bu kutsal vakitle özdeşleşerek Cumalıkızık olmuş.

Cumalıkızık ne demektir?

Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır. Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ” kızık ” adı verilmiştir.

You might be interested:  Pubg Mobile Metro Royale Ne Zaman Gelecek?

Bursa’da kaç tane Kızık köyü var?

Bursa ‘nın doğusunda sıralanmış 7 Kızık köyünden biridir.

Cumalıkızık Köyü tarihi eser midir?

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Cumalıkızık ‘ın kuruluş hikâyesinin 1300’lü yıllara kadar uzandığı biliniyor. Osmanlı’da erken dönem sivil mimari örneklerine ev sahipliği yapan köy, Uludağ’ın çevresine kurulan yedi kızık köyünden biri.

Cumali Kızıl köyü nerede?

Cumalıkızık, Bursa’ya 10 kilometre, Yıldırım ilçesine 3 kilometre uzaklıkta yer alan, kestane ve incir ağaçları arasında yan yana duran cumbalı evleri ve daracık parke taşlı sokaklarıyla, rengarenk boyalı evleri ve kırmızı kiremitli çatılarıyla, Osmanlı dönemine ait en iyi sivil mimari örneğidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *