Şehirlerarası Otobüs Şöförü Nasıl Olunur?(Mükemmel cevap)

Otobüs Şoförü Olmak İçin Gerekenler Meslek yüksekokullarının otobüs kaptanlığı (şoförü) bölümünden mezun olan ya da özel sürücü kurslarında verilen mesleki eğitimleri alıp, MEB tarafından hazırlanan sınavları başarıyla geçmiş E sınıfı ehliyete sahip kişiler otobüs şoförü olabilir.

Uzun yol şoförü nasıl olunur?

Uzun yol tır şoförü olmanın en gerekli şartı elbette ehliyet almaktır. C Sınıfı Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler

  1. Nüfus cüzdanı fotokopisi.
  2. Biyometrik fotoğraf (10 Adet)
  3. E-devlet üzerinden alınabilen sabıka kaydı
  4. Öğrenim durumunu gösteren mezuniyet belgesi.
  5. Sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporu.

Otobüs Kaptanları ne kadar maaş alıyor?

Otobüs Kaptanı (Şoförü) maaşı ortalama aylık 8064 _TL’dir. En düşük Otobüs Kaptanı (Şoförü) maaşı 4253 _TL, En yüksek ise 11875 _TL’dir.

Iett şoförü ne demek?

otobüsün kalkma saatine kadar koltuğuna yayılıp,ayaklarını direksiyona uzatan ve kapıyı açmak için düğmeye ayağıyla basabilme yeteneğine sahip olan,biraz daha çalışırlarsa o şekilde otobüs bile sürebilecek yeteneğe sahip olan şoförlerdir.

Uzun yol şoförleri ne kadar kazanıyor?

Ortalama olarak 15-18 bin TL kazanabilmektedir fakat ortalama 5-6 bin TL şoföre ayrılırsa araç sahibine 9-10 bin TL kazanç sağlayabilir. Yakıt masraflarını ise firmalarla anlaşma yapılan miktarlarda kullanıldığı durumda kazanç miktarı artabilmektedir.

You might be interested:  Point Bornova'Ya Hangi Otobüs Gider?(En iyi çözüm)

Otobüs şoförü olmak için neler gereklidir?

Otobüs Şoförü Olmak İçin Gerekenler Meslek yüksekokullarının otobüs kaptanlığı ( şoförü ) bölümünden mezun olan ya da özel sürücü kurslarında verilen mesleki eğitimleri alıp, MEB tarafından hazırlanan sınavları başarıyla geçmiş E sınıfı ehliyete sahip kişiler otobüs şoförü olabilir.

Ülkeler arası tır şoförü nasıl olunur?

Uluslararası Tır Şoförü

  1. 21 yaşını doldurmak,
  2. C sınıfı ehliyet sahibi olmak (C sınıfı ehliyet alabilmek için B sınıfı ehliyete sahip olunmalıdır),
  3. En az ilkokul mezunu olmak,
  4. Uluslararası tır şoförü olabilmek için gereken sağlık kontrollerinden başarı ile geçmek,
  5. Sabıka kaydının olmaması.

Kimler TIR şoförü olabilir?

İlkokul diploması olup 22 yaşından gün alan kişiler, tır şoförü olabilirler. Tır şoförü olabilmek için öncelikle C sınıfı ehliyete başvurmak gerekir. C sınıfı ehliyet sahibi olan tır şoförü, daha büyük bir araç kullanmak isterse CE sınıfı ehliyete başvurur.

Hangi ülkede TIR şoförü aranıyor?

İngiltere’de Noel yaklaşırken ülkedeki tedarik sorununa çözüm bulabilmek için yurt dışından 5 bin ağır vasıta sürücüsü ile 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanına 3 ay süreli geçici vize verilecek.

Otobüs muavinleri ne kadar maaş alıyor?

Ulaştirma hizmetlerindeki kondüktörler ve otobüs muavinleri, işe yeni başlandığında genel olarak aylık net ₺1.197 ile ₺1.646 arasında para kazandırır. 5 yıllık hizmetten sonra bu rakam, 45 saatlik bir çalışma haftası için aylık ₺1.254 ile ₺1.824 arasındadır.

Otobüs şöförü en fazla kaç saat araç kullanabilir?

“Ticari amaçla yük taşımacılığı yapan ve azami ağırlığı 3,5 tonu geçen araçların şoförleri ile ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve taşıma kapasitesi şoförü dahil 9 kişiyi geçen araçların şoförlerinin 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri

You might be interested:  En Fazla Otobüs Hangi Firmada?(EN iyi 5 ipucu)

Iett şöförü ne kadar maaş alıyor?

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan deneyimsiz şoför maaşları 2021 4 bin 250 TL civarındadır. 7/3 derecesinde 5 yıl deneyimli personellere 4 bin 350 TL’ye yakın aylık verilir. 5/2 derecesinde 10 yıl deneyimli personele 4 bin 400 TL’ye yakın ücret verilir.

Otobüs şöförü kaç yaş sınırı?

Yeni yönetmelikle yolcu otobüsü ya da yük kamyonu kullanacak şoförlerdeki üst yaş sınırı 63’ten 66 yaşa yükseltildi. 26 yaşından küçüklerin şoförlük yapmasına ilişkin yasakta ise değişiklik yapılmadı.

Muavin ne iş yapar?

Meslek Tanımı nedir? Seyahat öncesi aracın hazırlanması ve temizliğini yapan, yolcuların valiz ve eşyalarını teslim alan ve eksiksiz olarak teslim eden, aracın park giriş ve çıkışında şoföre yardımcı olan kişidir.

Otobüs Kaptanlığı bölümü mezunları ne iş yapar?

Otobüs Kaptanlığı bölümünü bitirenler kamu ve özel sektörde otobüs taşımacılığı yapan kurumlarda görev alır. Devlet kurumları atamalarında şoför olarak çalışabilirler ve çeşitli resmi kurumlarda ücret alacak şekilde servis şoförü olarak çalışabilirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *